top of page

Üzümden Kahveye, Nesilden Nesile​…

Güncelleme tarihi: 10 May 2022

Tarihi bir mekan ve köklü bir aile…

Adanın en eski şarap üreticilerinden Talay Ailesi’nin torunu Bahar Hanım, uzun yıllar İstanbul’da çalıştıktan sonra, Bozcaadaya geri dönmüş. Dedesi Necati Talay'ın eski bürosunu bir kahve dükkanına dönüştürmüş.

Bozcaada’nın samimi ve nitelikli yeni bir kahve dükkanı LimAda… Bozcaadaya aracıyla giden birçok kişinin bildiği üzere feribot kuyruğu bazen inanılmaz bir hal alıyor. Güneşin altında uzun feribot kuyruğuna maruz kaldıysanız LimAda soğuk kahve çeşitleriyle

Çınaraltı Meydanın tam ortasında imdadınıza yetişiyor.


Bahar hanım birçok beyaz yaka çalışan gibi kahve içmeyi çok seviyor. İstanbul’da iyi kahvecilerde uzun uzun vakit geçirirken bir gün adaya geri dönüp bir kahveci açmayı hayal etmiş. Hayalini gerçekleştirmek üzere adımlar atmaya başlayan Bahar Hanım, SCA sertifikalı baristalık eğitimi ve çikolata yapımı üzerine eğitimler almış. Ayrıca, farklı kahve dükkanlarında stajyer Barista olarak mutfağın arka kısmında da yeralan Bahar, adanın dokusuna yakışır mükemmel bir mekan ortaya çıkartmış.


Kahve kirazından esinlenerek kırmızı renkte tasarlanan kahve dükkanı Bozcaadanın samimi ve dosthane ruhunu yansıtıyor. Ayrıca, ismiylede dikkat çeken kahveci adını Peru’nun başkenti “Lima” şehrinden alıyor. Lima’dan yola çıkan kahve çekirdeklerinin yolculuğunun adada son bulduğunu anımsatmak için kahve dükkanının adı “LimAda” olarak belirlenmiş. Bu kahve dükkanı ziyaretim sırasında üzümden kahveye ve nesilden nesile bir dükkanın ruhunun nasıl tekrar hayat bulduğunu gördüm. Ceviz renginde ahşap masalarıyla samimi bir ortam yaratan kahve dükkanı, kırmızı renkte kahve makinesi ve barıyla ziyaretçilerine neşeli bir ortam sunuyor.


Menüsünde sıcak-soğuk kahve çeşitleri, 3. nesil kahve demleme yöntemi ile yapılan kahveler dışında, ev limonatası, taze mevsim meyveleri ile yapılan smoothie ve frozen çeşitleri bulunuyor. İçecek konusunda olduğu kadar tatlılarda da iddalı olan kahve dükkanı, magnolia, san sebastian, brownie ve cheesecake gibi kahvenin vazgeçilmezlerine de menüsünde yer veriyor. Mutfağına dışarıdan seri üretim yiyecek sokmayan LimAda, tüm tatlılarını ve atıştırmalıklarını kendi mutfağından çıkarıyor.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page