top of page

Alevli Meyve Tabağı mı Yoksa Bir Latte Art mı İstersiniz?

Güncelleme tarihi: 23 Tem 2019

Çalışırken elimizden düşürmediğimiz, sabahları güne zinde başlamak için tercih ettiğimiz ve akşamları hoş bir sohbetin vazgeçilmezi kahve… Burada bilinçli kahve tüketicilerini ve işine saygılı kahve dükkanlarını tenzih ederek son dönem karşılaştığım kahve tüketimi/tercihi üzerine bir anımı aktaracağım.


Bilinçli birçok kahve tutkunu son dönem McD Cafe’nin espirili ve iğneleyici reklam serisine aşina. Bilindiği üzere bu reklam serisinde dünyanın en büyük özel üretim kahve kavurucusu ve tahmisçisi Starbucks Coffee Company çalışanlarının dilinden düşüremediği “X’TL farkla Y ister misiniz?” sorusu soruluyor. Bu söylem üzerinden son dönem butik kahve dükkanları ve zincir kahveciler eleştiriliyor. Ancak, reklam serisi her ne kadar zincir kahvecileri ve butik kahve dükkanlarını eleştiriyor olsa da asıl irdelenmesi gereken mesele bu türde arzların ortaya çıkmasını sebep olan talebin varlığı.


Çoğu izleyici ve kahve tutkunu bu 3 videodan oluşan reklam serisini abartılı bulabilir. Bir kısmı için haklı olduklarını düşünüyorum. Ancak, yönetici ortak ve baş barista olarak görev aldığım kahve dükkanında bulunduğum dönem içerisinde karşılaştığım enteresan bir tabloyu aktarmak bu durum için oldukça yerinde olacak. Caddebostan bölgesinde bulunan kahve dükkanımızda gerçekleşen bir sipariş o an için beni şaşkınlık içerisinde bırakmıştı. Oldukça yoğun olduğumuz o gün kahve siparişi yerine latte art şekli için sipariş aldık.

Bir müşteri “kalpli latte art alabilir miyim?” diyerek sipariş verdi. Başta oldukça şaşırmış olsakta müşterimizin isteğini yerine getirerek kendisine üzerinde kalpli latte art bulunan bir caffe latte sunduk. Tabii ki “6 TL farkla” değil. :)


Bu tablo tam olarak McD Cafe reklamında yer alan "6 TL farkla üzerine çiçek deseni ister misiniz?” Sorusunun çıkış noktasını bizlere gösteriyor. Popüler kültür hayranı ve online mecralarda teşir telaşı içerisindeki bilinçsiz tüketici içtiği kahve türünün ve içine konan sütün ne olduğunu önemsemiyor. Bu tip tüketici önüne gelecek kahvede yalnızca şık bir sunum veya oldukça başarılı bir latte art görmek istiyor. Teşir kaygısıyla görünümü güzel kahvesini sosyal medya üzerinde paylaşmak hedefinde olan bilinçsiz tüketiciler maalesef

McD Cafe’nin alaycı bu reklam serisine temel oluşturuyor.


Bir dönem “alevli meyve tabağı” siparişindeki o varoş popüler kültür o dönem yan masalara teşir ve gösteriş için kullanılırken, aynı şekilde günümüzde “kalpli latte art alabilir miyim?” siparişi de sosyal medya üzerinde teşir ve gösteriş için kullanılıyor.

Her dönem kendini farklı şekilde tekrardan üreten popüler kültürün yarattığı akım, kitlelere yön vermekte ve tüketim arzusunu arttırmaktadır.


Son dönemde bu talebi karşılamak için ortaya çıkan arzlar gerek olağanüstü dekorasyon tarzlarıyla gerekse enteresan menü içerikleriyle dikkat çekiyor. Bu doğrultuda popüler mekanlar haline gelen bu arzlar tamda reklam serisinde olduğu gibi “üzerine çiçek çizelim mi”, “Kahvenizi böyle enteresan kılık kıyafette sunsam ne dersiniz” söylemlerinin birebir karşılık bulduğu yerleri oluşturuyor. Bu akım ile ortaya çıkan mekanların ne kadar süre hayatta kalabileceklerini ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğimizi düşünüyorum.


64 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page