top of page

En iyi kahve, her zaman kendi tercih ettiğin kahvedir!

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2019

Kahve makinaları, çekirdek türleri, demleme yöntemleri ve ekipmanları üzerine pek çok öneri duymuşsunuzdur. Tanıdığınız bir çok kahve meraklısı bu gibi konuları ağızlarında geveler ve sürekli tavsiyelerde bulunur. Single origin çekirdekleri keşfetmek tabii ki oldukça heyecan vericidir. Ancak, günde 8 ila 10 shot arası espresso tüketen biri olarak günün sonunda sabit bir espresso harmanı veya Federal Coffee Company’nin Honduras San Marcos çekirdeğini tercih ediyorum.


Sanırım kahve keşfetmek her ne kadar zevkli olsa da günün sonunda damağınızın alıştığı sabit bir kahve çekirdeğini aramak bir ihtiyaç olarak karşınıza çıkıyor. Bu yazımda farklı vesilelerle ziyaret ettiğim kafeye dair anımı paylaşacağım. İşletmecisini ve mutfağını iyi tanıdığım lokal bir kafede bir akşam eve dönmeden önce kahve içmek istedim. Her zaman oturduğum masaya oturup, her zamanki espressomu sipariş ettim. Kısa süre sonra kahvem masama geldi. Tam ilk yudumumu almak üzereyken peşi sıra kafenin işletmecisi de masama geldi ve servis ettiği kahve hakkında yorum yapmamı istedi. O akşam içtiğim espresso shot, ilk tahminime göre daha önce o mekanda içtiklerimden daha üst segmentte fiyatlandırılmış bir single origin çekirdekten yapılmıştı. Keza işletmeciye bu yönde yorum yapmam karşısında bir an içi rahatladı ancak dert yanmak üzere bir sandalye çekti ve yanıma oturdu.


Yakınarak bir süredir müdavimi olan müşterilerini kaybetmeye başladığını aktardı. Daha düşük segmentte harmanlanmış alt kalite espresso çekirdeğini, müdavimleri ve müşterileri arttığı için üst segmente çekmek istemiş, bu nedenle daha kaliteli üst segment konumlanmış espresso çekirdeği sipariş etmiş. Fakat işletmeci dostumun tahmin edemediği unsur, müdavimlerinin damağına yerleşmiş alt segment harmanın alışkanlığıydı… Müşterilerinin çoğu kahve harmanını değiştirdiği için başka içecekler sipariş ederek kahve içmemeye başlamış. Bunun üzerine mekanın cirosu hatırı sayılır bir oranda düşüş göstermiş. İşletmeci dostum maalesef daha ucuza temin ettiği eski harmanına geri dönmek zorunda kaldı. Ancak, bu sayede mutlu müdavim müşterilerini geri kazanabildi. Keza kendisine yaptığım öneri de bu yöndeydi. Tabii ki her zaman sattığı harmanın yanında yeni single origin çekirdek tavsiyelerini yapması hoş olur. Fakat ziyaretçilerinin o güne kadar tükettiği ve az çok damaklarında yer edinen standart kahvesini ne yönde olursa olsun değiştirmesi bence yanlış bir hamleydi.


Damak alışkanlığı önemli!

Kahve hakkında soru soran arkadaşlarım ve işletmeci dostlarım için her zaman düşündüğüm ve ilk söylediğim şey şu oldu: “En iyi kahve, senin tercih ettiğin kahvedir.” Bir diğer kafede yaşadığım durum ise bu sözümü perçinler nitelikteydi. İşletmecisiyle o gün hasbelkader tanıştığım kafeye kahve makinalarında yaşanan teknik bir sorun için gitmiştik, ki mekanın yeni açıldığını orada öğrendik. Üçüncü bir göz olarak yer aldığım tamirat süreci sonrasında mekan sahibi muhteşem olduğunu idda ettiği kahvesini tattırmak üzere bize birer single espresso ikram etti. Sunulan kahve; zengin aroma, zengin gövde ve kendisine has topraksı tadı olan bir asya bölgesi kahvesiydi. Mekan sahibine elindeki çekirdeği pourover yöntemiyle demlemesinin çok daha uygun olacağını belirtmemize zaman kalmadan kullandığı çekirdeğe olan aşkını dile getirdi. Akabinde kahvesinin en iyi kahvelerden biri olduğunu istem dışı olarak savunmaya başladı. Günde 10 bardak tükettiğini idda ederek sözüne devam etti. Kahvesiyle ilgili bizim düşüncelerimizi sorduğunda ise en iyi kahvenin, kendisinin tercih ettiği kahve olduğunu belirttik. Üzerine ekleyerek diğer demleme yöntemlerini de denemesini önerdik.

Tahmin ettiğimiz üzere bu mekan sahibi işletmeciliğe başlamadan önce de yoğun olarak bize sunduğu bu çekirdeği kişisel kullanımı için temin ediyor ve tüketiyormuş. Bu nedenle kahve hakkında ona gerçek düşüncelerimizi söylememiz hiç bir anlam ifade etmeyeceği için kendisinin aldığı kadar bizim de bu kahveden keyif aldığımızı belirtmek en doğrusu oldu. Çünkü bu durum söz gelimi tıpkı annelerimizin yemeğine olan damak alışkanlığı gibi.

Yaşadığım bu iki örnekteki kahve severle, her zaman tükettiği o çekirdek harmanına alışmış, bu nedene daha farklı bir lezzet sunulduğunda daha önceki lezzeti arıyorlar, ki bu çok normal. İşte tam olarak bu sebepten dolayı “en iyi kahve, her zaman senin tercih ettiğin kahvedir.”


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page